Cukrzyca i nadciśnienie, a ich wpływ na choroby oczu

Cukrzyca i nadciśnienie to podstępny duet, który oprócz tego, że negatywnie oddziałuje na układ krwionośny, to ma również swój spory udział w problemach ze wzrokiem, szczególnie z bardzo groźną chorobą, jaką jest jaskra, która nieodpowiednio leczona może prowadzić nawet do ślepoty

Podwyższone ciśnienie śródgałkowe, a jaskra

Cukrzyca, nadciśnienie oraz zaawansowany wiek to główne czynniki ryzyka mające wpływ na uszkodzenie nerwu wzrokowego w wyniku podwyższonego ciśnienia śródgałkowego. Choroba to przez to, że w początkowych fazach przebiega bezobjawowo, zostaje rozpoznana najczęściej wtedy kiedy nerw wzrokowy został już w znacznym stopniu uszkodzony. Celem leczenia wykrytej jaskry jest obniżenie ciśnienia śródgałkowego, aby działanie to było skuteczne, chory musi utrzymywać cukier na odpowiednim poziomie — to bardzo ważne, aby nie dopuszczać do szybkiego rozwoju choroby.

Jeżeli dana osoba należy do grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na jaskrę, konieczne są okresowe badania profilaktyczne — pomogą one szybko wykryć rozwijającą się chorobę i podjąć odpowiednie leczenie.